Penthouse v oblacích


Začít článek tím, že jsme zcela vybourali nevyhovující dispozici, by už nemuselo nikoho překvapit. Snad by to svádělo k dojmu, že to děláme jen tak ze zvyku. Jenže my to v tomto případě posunuli ještě o kus dále, nejen že v bytě téměř nezůstala cihla na cihle, ale své pozice vyklidilo i původní schodiště.

Zkušení investoři rozhodně nepatřili mezi klienty, kteří by nevědeli co chtějí, obrysy jejich nového interiéru se nad stolem vznášeli již u první kávy. Zhmotnit jejich představy o nadčasovém, luxusním, přesto praktickém bydlení se pro nás staly výzvou.

Pojdmě se na to podívat více z blízka. Pomyslným srdcem bytu se stala kuchyně, která po přemístění z okraje na střed bytu přirozeně odděluje veřejnou část interiéru od soukromé. Nad vykonzolovanou pracovní deskou, která levituje nad zemí i nad varným ostrůvkem, jehož plášt tvoří opalovaná žula, se jako ufo vznáší barisolový strop. Ten ze čtyř stran ubýhá směrem k zapuštěné digestoři a na pracovní plochu vrhá dokonalé rozptýlené světlo.

Zástupcem luxusu by mohly být použité přírodní kameny a jejich neotřelá kombinace. Při bližším ohledání interiéru bychom našli hned tři zástupce tohoto ušlechtilého materiálu. Již jsme zmínili opalovanou žulu v kuchyni, ale to pravé drama se odehrává v soukromé koupelně. Postavit proti sobě svéráznou žíhanou žulu a křehce působící krystalický vápenec se zdá jako nerovný souboj, oba materiály se ale krásně doplňují. Pokusit se objektivem zachytit atmosféru, kterou tvoří prosvícený vápenec v prostorném sprchovém koutu zkrátka nelze. Co ale zachytit šlo, je krása na míru vyrobených vápencových umyvadel, které jsou zavěšené na zrcadlové stěně.

Rozdílným způsobem jsme tentokrát přistoupili i k části vestavných nábytků. Díky dostatku úložných prostor a slušné rozloze bytu, jsme si mohli dovolit malinko plýtvat prostorem. Proto jsme skříněmi nevyplnili beze zbytku připravené niky, ale nechali jsme jim od stěn, podlah i stropu odstup. Nemůžeme opomenout desítky metrů válcovaného plechu, v jeho hávu jsou oděné parapety, skrýš pro klimatizaci a v neposlední řadě podesta, která tvoří součást na míru zhotovené pohovky.

Zmiňovali jsme také praktičnost, která neměla být díky velké rodině až v druhém plánu, ale měla jít ruku v ruce s kvalitním designem. Buď tomu příkladem betonová stěrka, která zabírá celé spodní patro a v nekterých částech bytu plynule přechází i na stěnu. Nebo chytře řešený posuvný panel v dětském pokoji, který jedním tahem promění nábytkovou stěnu ve velké okno nabízejíc průhled do teritoria investorů. Pomyslnou nitkou, která se táhne celým interiérem a uceluje ho v kompaktní dílo, je krásná katrovaná dýha.

Byt je na první pohled prošpikován krásnými a náročnými detaily, interiérem se navíc prolíná mnoho různých materiálů i barev. Nicméně máme dojem, že interiér působí utěšeným a útulným dojmem, což byl od začátku náš cíl.